Környezetünk, amelyben élünk, veszélyes lehet házi kedvenceinkre nézve, különösen, ha felügyelet nélkül hagyjuk őket barangolni a lakásban vagy a kertben. De vajon milyen veszélyforrást jelentenek állatainkra a gyönyörű szobanövények vagy a háztartási tisztítószerek? Nézzük, hogyan tehetjük biztonságossá kedvenceink felfedező körútjait a házban és a ház körül.
A legfontosabb, hogy ismerjük a lakásban tartott dísznövényeket és a kertben található fákat, cserjéket, virágokat. Nagy segítséget jelenthet egy részletes növényhatározó, de a képek alapján néha nagyon nehéz azonosítani az egyes fajokat, bár a leírás sokat segíthet. A felismerést nehezíti, hogy a legtöbb növénynek több fajtája létezik, amelyek gyakran egyáltalán nem hasonlítanak egymásra. Ha nem vagyunk biztosak abban, hogy az adott növény veszélyt jelent-e kedvencünkre, kérjük szakember segítségét.
Mielőtt kedvencünket magunkhoz vesszük, a mérgező növényeket el kell távolítani az állat leendő környezetéből, vagy az állat számára elérhetetlenné kell tenni azokat.
Segítségül, íme a leggyakoribb, kedvenceinkre mérgező szobanövények és kerti növények listája. A növényhatározó használatához segítségül a növények latin nevét is feltüntetjük.
Veszélyes szobanövények:
-
Szanzavéra (Sansaveria trifascata)
-
Tarkalevél (Caladium bicolor)
-
Diffenbachia (Dieffenbachia hoffmanni/imperialis/maculata)
-
Flamingó virág (Anthuruim)
-
Rákvirág (Aglaonema)
-
Yukka (Yucca Aloigfolia)
-
Mikulás virág (Euphorbia pulcherrima)
-
Arália (Fatsia japonica)
-
Kála (Zantedeschia)
Veszélyes szabadföldi növények:
-
Borostyán (Hedera helix)
-
Tiszafa (Taxus Baccata)
-
Bürök (Conium maculatum)
-
Aranyeső (Laburnum anagyroides)
-
Őszi kikerics (Colchicum autumnale)
-
Hortenzia (Hydrangea)
-
Leander ( Netrium oleander)
-
Rododendron (Rhododendron-varieties)
-
Fekete csucsor (Solanum nigrum)
-
Nadragulya (Atropa belladonna)
-
Kutyatejfélék (Euphorbia-varieties)
A mérgező növényeken kívül sok más veszély is leselkedhet kedvencünkre, ha szabadon engedjük a házban. A felmerülő veszélyforrásokat próbáljuk minél előbb megszűntetni, még mielőtt problémát okoznának. Ha kedvencünk szabadon futkározik a házban, mindig ellenőrizzük a számára hozzáférhető részeket. A kertben csak felügyelettel engedjük szabadon kis kedvenceinket.
Egy gombostű a földig érő függönyön, vagy egy kis szálkás fadarab mind potenciális veszélyt jelentenek a kisállatokra.
Soha ne engedjük festékek és más vegyszerek közelében szaladgálni, de távol kell tartanunk a háztartásban megtalálható lúgoktól, hajfestékektől is. A padlót mossuk fel, mielőtt kiengednénk rá az állatot és töröljük szárazra, mert a felmosó szer tartalmazhat mérgező anyagokat.
Ha mégis mérgezés gyanúja merül fel, azonnal vigyük kedvencünket állatorvoshoz. Nagyban megkönnyíti az állatorvos feladatát, ha a mérgezést okozó növényt vagy vegyszert is el tudjuk magunkkal vinni megmutatni, mert a hatóanyag ismeretében az orvos a megfelelő kezelést tudja majd adni. Az elsődleges cél a megelőzés, de az idejében észlelt mérgezés is sok esetben hatékonyan kezelhető!
Végezetül fontos megemlíteni, hogy sose adjunk kedvencünknek magunktól gyógyszert, amelyet esetleg egy másik állatunknak régebben írt fel az állatorvos, csak azért, mert az úgyis otthon van. A nem megfelelően kiválasztott, vagy a nem megfelelő dózisban adagolt gyógyszer akár az állat életébe is kerülhet. A gyógykezelést minden esetben bízzuk állatorvosra!
|