Hogyan készüljek fel a kismacska érkezésére?
A leendő tulajdonos szerencsés esetben álmai kiscicájának kiválasztása és hazavitele között rendelkezik egy kis idővel, ami alatt felkészülhet az állatka fogadására. Végiggondolhatja, hogyan teheti lakását „macskabaráttá”, és megvásárolhatja a cica holmiját. Természetesen cikkünk azokhoz a gazdikhoz is szól, akiknek egyik pillanatról a másikra váltak macskatulajdonossá, de még nem sajátították el a cicatartás minden csínját-bínját.
A „macskabarát” lakás
Akár kölyök, akár felnőtt macskát veszünk magunkhoz, fokozatosan kell hozzászoktatnunk új otthonához. Minden állat számára stresszt jelent a környezete megváltozása. Mindenekelőtt válasszuk ki azt a helységet, ahol a cica legalapvetőbb felszereléseit, az etető és itató tálakat, illetve a macskavécét elhelyezzük. A lényeg, hogy a vécé és az „étkező” ne kerüljenek egymás mellé, a macskák e tekintetben ugyanolyan finnyásak, mint mi. Ideális esetben rendelkezésre áll a lakásban egy olyan kuckó, amit kinevezhetünk a macska „szobájának”. Lehet ez egy gardrób-, dolgozó- vagy vendégszoba, illetve bármilyen olyan helység, ahová a cicát az első időszakban elhelyezzük, és ahonnan később felfedezőútra indulva birtokba veheti a jövendő birodalmát. A későbbiekben sem árt, ha van egy olyan helység, ahol a cica otthonosan érzi magát, és ahol - ha szükséges - elkülöníthetjük. Ilyen eset lehet, ha pl. ha a macska beteg, ha gyerekzsúrt tartunk vagy a lakást újítjuk fel és nyugalomban, biztonságban akarjuk tudni.
Mielőtt megérkezik az új családtag, nézzünk körül a lakásunkban és gondoljuk végig, hogy mit kell esetleg megváltoztatnunk a macska biztonsága és a saját nyugalmunk érdekében. Azt hangsúlyoznom kell azonban, hogy a macskák általában nem szoktak komoly károkat okozni, nem forgatják fel a lakást, nem rágják össze a papucsunkat, és nem pisilnek a szőnyegre. A cicák – bár lehetnek meghökkentő szokásaik - alapvetően a tisztaságra igényes, óvatos és megfontolt lények.
Kezdjük azzal, hogy a macskák számára kifejezetten mérgező szobanövényeinket elajándékozzuk, vagy olyan helyre helyezzük el, ahol biztosan nem férhet hozzá. Pakoljuk el azokat a veszélyes tárgyainkat, amelyek egész biztosan felkeltik a kis ragadozó figyelmét, mint a varródoboz tartalma, az apró elemek, vagy a gyógyszerek, tabletták. Ha már vannak otthon olyan kis állataink, amelyeket a cica prédának tekinthet, győződjünk meg arról, hogy a kalitkájuk, akváriumuk illetve terráriumuk biztonságos és az állatka a macska számára hozzáférhetetlen. Helyezzük biztonságba továbbá a dísztárgyainkat, porcelánjainkat, nehogy az ijedt vagy kíváncsi cica véletlenül leverje vagy összetörje őket. Ha nagyon fiatal kölyköt viszünk haza, különösen fontos, hogy lezárjuk azokat a réseket, lukakat, ahová a kiscica könnyedén bemászhat és elbújhat, de ahonnan később esetleg már nem tud előjönni, illetve mi sem tudunk hozzáférni. Ha van rá lehetőségünk, szereltessünk az ablakokra stabil szúnyoghálót, mert a macskákat a legtöbb baleset az ablakból történő kizuhanáskor éri, és a közvélekedéssel ellentétben egyáltalán nem biztos, hogy sérülés nélkül megússzák az esést. Az állat-felszerelési üzletekben kapható olyan speciális háló, amellyel az erkélyeket is biztonságossá tehetjük, és megadhatjuk macskánknak a friss levegő, napozás és szemlélődés élményét.
A cica „kelengyéje”
Az elmúlt években sorra nyíltak a különböző üzletek és áruházak ahol az összes szükséges holmi széles választékát megtaláljuk, és kedvünkre válogathatunk a különböző színű, formájú, anyagú, stílusú és árfekvésű állat-felszerelések között. Nézzük, mi az, amire feltétlenül szüksége lesz macskánknak:
Attól függetlenül, hogy tervezzük-e, hogy az állat a jövőben elhagyja a lakást, egy jó minőségű macskahordozót mindenképpen be kell szereznünk. Lehet, hogy évente csak egyszer kell majd használnunk, amikor az állatorvoshoz visszük macskánkat, de bármikor előadódhat olyan helyzet, hogy meg kell oldani a biztonságos szállítást. Arra ugyanis nem számíthatunk, hogy a macska pórázon elsétál velünk akárhova, illetve üldögél mellettünk a kocsi ülésén és nézelődik, akár egy kutya. A macskák az idegen helyen vagy a közlekedési eszközökön egészen biztosan megrémülnek, és ha menekülni akarnak, egy kosár, vagy egy kartondoboz nem alkalmas arra, hogy visszatartsa őket. Rengetegféle hordozót lehet kapni az egyszerű, néhány ezer forintba kerülő, műanyagból készült daraboktól a drágább, nagyméretű, fémrácsos és az autóban biztonsági övvel rögzíthető boxokig. A kiválasztáskor vegyük figyelembe, hogy a cica kényelmesen elférjen benne, jól szellőzőn és legyen biztonságosan zárható. Ha tudjuk, hogy télen is fogunk utazni a macskával, érdemes meleg, bélelt huzatot vásárolni vagy varrni hozzá.
Feltételezve, hogy jövendő kedvencünk száraz és nedves eledelt is fogyaszt, legalább 3 tálkára lesz szüksége, kettő az ételnek, és egy a víznek. A tartósságot és a tisztíthatóságot figyelembe véve a porcelánból és a fémből készült tálkák a legpraktikusabbak. Egy macska esetén nincs szükség nagy tálakra, inkább gyakran mossuk ki és töltsük fel őket. A tálkák alá érdemes könnyen tisztítható tálcát helyezni.
A cica illemhelyének kiválasztása és elhelyezése nagyon fontos kérdés. A macskákkal ritkán fordulnak elő szobatisztasági problémák, mert amint el kezdenek szilárd táplálékot fogyasztani, ösztönösen követik a mamájukat a macskavécébe, és miután elvégezték a dolgukat, az eredményt gondosan elássák apró mancsaikkal. A kölykök szobatisztává nevelésével a gazdáknak semmi dolguk nincsen. A macskák ezzel szemben elvárják, hogy a vécéjük mindig kifogástalan legyen. Macskavécé vásárlásakor is hatalmas választékkal találkozunk, de a kiválasztáskor valójában két szempontot kell figyelembe vennünk. Elsőként, hogy mekkora a macska, illetve hányan fogják használni az almosládát. Ha tudjuk, hogy a cica a fajtájából adódóan hatalmas termetűvé fog nőni, nyugodtan vegyünk már kezdetben nagyméretű vécét neki. Ha többen használják majd a vécét, szintén válasszuk a legnagyobb méretet.
A második szempont a vécé formája. A legegyszerűbb almostálak lényegében tepsi formájú műanyag edények. Léteznek azonban fedett macskavécék, amelyekbe kis kapun vagy ajtón át tud bejutni az állat. Én minden szempontból a fedett macskavécét ajánlom. A macska szereti diszkréten és nyugalomban elvégezni a dolgát, nem mások szeme előtt. A vécé használatát követően széles mozdulatokkal, gondosan betemeti az „eredményt”, és ennek során az alomanyag egy részét kikaparja a ládából. A fedett macskavécé a cica komfort érzetét is növeli, illetve minket is megkímél a takarítás egy részéről.
Végül meg kell jegyeznem, hogy kaphatóak már „öntisztító”, luxus macskavécék is, amelyek, ha érzékelik, hogy a cica használta az almot, önműködően átfésülik az alomanyagot, eltávolítják, és egy kis rekeszben, egy zacskóban összegyűjtik az ürüléket. A gazdi dolga mindössze annyi, hogy esténként kicserélje a zacskót…
Az állatfelszerelési áruházakban több tucatnyi fajta alomanyag között válogathatunk. Ha az almok működési elvét vizsgáljuk, kétféle rendszer között tehetünk különbséget. Az egyik típus esetén az alomba kerülő nedvesség csomóba áll össze, amelyet egy kis lapát segítségével kiemelhetünk a macskavécéből, azonban az alom többi része „érintetlen”, tiszta marad. A másik fajta alom éppen ellenkezőleg működik: magába szívja a nedvességet, és a befogadóképessége határáig tárolja azt. Ha ilyen típusú almot használunk, elég akkor kiürítenünk, és újra feltöltenünk a macskavécét, ha az alom teljesen elpiszkolódott. A „nagydolgot” természetesen egyik fajta alom sem tudja magába szívni, azt mindenképp naponta legalább egyszer el kell távolítanunk. A jó minőségű alomra mindkét típus esetén jellemző, hogy maximálisan szagzáró, tehát a cica által betemetett ürülék szaga nem jut ki a macskavécéből. Egyéni szokás kérdése, hogy melyik rendszert használjuk. Aki szeretné mindig a lehető legtisztábbnak tudni a cica vécéjét, válassza a csomósodó almot, akinek viszont az fontos, hogy keveset kelljen foglalkozni a macskavécé takarításával, használja a nedvesség felszívó rendszert.
Az almok többféle anyagból készülhetnek. Vannak faforgács- és agyagalapú készítmények, de a legújabb találmány a szilikongolyócskákból álló alom. Ez utóbbi – meglehetősen drága - alomanyag képes a legtöbb folyadékot magába szívni és tárolni, azonban nem minden macska szereti. Ha azt látjuk, hogy a cicát idegesíti a golyók csikorgása, és elkerüli a macskavécét, próbáljuk meg belekeverni a korábban használt alomanyagba, és fokozatosan növelve a szilikongolyócskák arányát hozzászoktatni az új alomhoz.
Macskatenyésztők vagyunk, és jó pár cica él az otthonunkba, de odafigyelünk arra, hogy a lakásunkon ne lehessen észrevenni, hogy állatokkal osztjuk meg. Fontosnak tartjuk, hogy ha valaki belép az ajtónkon, ne csapja meg az orrát kellemetlen szag. Éppen ezért sokféle almot kipróbáltunk már, és alkalmunk volt összehasonlítani, hogy „nagy terhelés” esetén melyik termék válik be a leginkább. Számunkra leginkább az egyik német élelmiszer áruházlánc üzleteiben kapható, meglehetősen olcsó, agyagalapú alom vált be. Ne felejtkezzünk meg azonban arról, hogy az alom típusától és az igénybevétel mértékétől függően a macskavécét bizonyos időnként - hetente, kéthetente – teljesen kiüríteni, majd forró vízzel kimosni és fertőtleníteni szükséges!
A macskák nagy része a gazdája mellett, ágyban szeret aludni, és tőlünk függ, hogy teret engedünk-e ennek a kívánságának. Ha nem, akkor gondoskodnunk kell számára megfelelően kényelmes fekvőhelyről. Sok cica szeret elbújni alvás közben, és ha teheti a szekrényben, vagy az ágyneműtartóban szunyókál. Ilyen esetben praktikus lehet, ha a hordozódobozt béleljük ki számára. Így a jól ismert, kényelmes kuckó a későbbiekben sem fog belőle ellenérzéseket kiváltani, ha belezárjuk, és útnak indulunk.
Más macskák kinyújtózva alszanak a kanapén vagy a fotelben. Ha idegesít minket ez a szokása, mert pl. kényesek a bútoraink, és eltávolíthatatlanul rájuk tapad a macskaszőr, kínáljunk a cica számára vonzóbb lehetőséget. Az alvóhely kiválasztásakor a macska számára legfontosabb szempont a meleg. Több macskánk a működésben lévő és felmelegedett elektromos berendezéseken szeret heverészni, mint a tévé vagy a videó, esetleg a meleg fényt sugárzó íróasztali lámpa alatt sütkérezik. Tegyünk tehát egy kényelmes párnát arra az ablakpárkányra, ahová a legtöbbet süt a nap, vagy szerezzünk be egy radiátorra illeszthető macskaágyat, illetve helyezzük a kosarát a radiátor mellé, és egész biztosak lehetünk abban, hogy kedvencünk átszokik a „fűtött” fekvőhelyre.
A macskák egyébként általában azokat a puha, bolyhos anyagokat szeretik, amelyek a legjobban hasonlítanak az ő bundájukra. Ideális takarót, párnát készíthetünk számukra régi törölközőből, kötött pulóverből vagy műszőrméből. A legfontosabb szempont azonban, hogy a fekhely mosható legyen.
A macska elemi szükséglete, hogy élesítse a karmát. A jóleső nyújtózkodást követő „kaparás” ugyanúgy hozzátartozik a napi tevékenységéhez, mint az evés, az alvás és a mosakodás. Induljunk ki tehát abból, hogy kedvencünk egész biztosan kaparni fog, és rajtunk múlik, hogy biztosítunk-e számára ehhez szükséges felületet, vagy ő választ egyet a berendezési tárgyaink közül. Ha gondoskodunk számára körömélesítési lehetőségről, nyugodtan bízhatunk abban, hogy nem fogja tönkre tenni a bútorainkat. Remekül kaparható felületet képez egy durva anyagból készült lábtörlő, egy recés szőnyegpadló darab, egy vastag spárgával körbetekert rúd, illetve egy kérges fahasáb. Természetesen csodálatos kaparófákat szerezhetünk be az áruházakban az egészen egyszerű daraboktól a többemeletes, búvóhelyekkel, csüngő játékokkal, és függőággyal felszerelt macskabútorokig. Ezek a konstrukciók nagyon drágák – hacsak nem tudjuk leutánozni, és házilag elkészíteni őket - továbbá sok helyet foglalnak, de a tapasztalatom szerint a lakásban élő macskák számára nagy élményt jelentenek, és boldogan használják őket.
A macskák szerencsére életük végéig játékosak maradnak, és a jó erőnlétük fenntartása érdekében nagy jelentősége van a kergetőzéssel, a vadászat imitálásával járó testmozgásnak. Vásárolhatunk számára készen kapható játékokat is, pl. szőrmével bevont csörgős játékegeret, labdát és tollasbotot, de készíthetünk saját kezűleg is játékokat. A legtöbb cica remekül elszórakozik egy papírgalacsinnal vagy kupakkal is. A legjobbak azonban azok a játékok, amelyben mi is részt veszünk. Dobáljunk kedvencünknek különböző tárgyakat, és meglátjuk, egy idő után nagy élvezettel visszahozza nekünk, húzzunk előtte zsinórokat, vagy lengessünk tollakat, vetítsünk számára zseblámpával levadászható fényfoltokat a falra, bújócskázzunk, vagy kergetőzzünk. A közös játék során nem csak jó szórakozást és testedzést biztosítunk barátunk részére, hanem kettőnk szövetségét is a lehető legszorosabbra fűzzük.
Az első nap
Ha lehet szombaton, reggel vigyük haza az új cicát, illetve olyan időszakban, amikor rendelkezésünkre áll néhány nap, ami alatt szép nyugodtan megismerkedhetünk egymással. A kezdetek kezdetén – különösen, ha kölyköt veszünk magunkhoz - korlátozódjon a macska birodalma egy helységre. Ha már megismert minket, és magabiztosan közlekedik a szobájában, sor kerülhet a lakás többi részének feltérképezésére. Minden macska máshogy éli meg az új helyre költözést. Egyes cicák a hordozó mélyén lapulnak és reszketnek, vagy az ágy alá bújnak, és napokig tart, amíg előmerészkednek rejtekhelyükről. Más macskák azonnal nekilátnak az új birodalom felfedezésének. Van olyan kismacska, aki boldogan dorombol, vagy szunyókál az ölünkben, más egyáltalán nem foglalkozik velünk, amíg centiméterről centiméterre be nem járta új lakóhelyét.
Amikor hazaérünk, és kivesszük a cicát a hordozóból, legelőször helyezzük a macskavécébe. Ha már egyszer járt ezen a „fontos” helyen, egész biztos, hogy visszatalál, ha szükséges. Ha úgy látjuk, hogy macskánk nagyon ijedt, és megviseli a költözés, ne nyüzsögjünk körülötte, ne adjuk kézről-kézre. Inkább üljünk le a földre, beszéljünk halkan, hogy ne tűnjünk olyan hatalmasnak és ijesztőnek, és várjuk meg, amíg a cica magától odamerészkedik hozzánk. Ha látjuk, hogy kedvencünk eszik, iszik és használja az almot, megnyugodhatunk, nagy baj már nem történhet.
|