Az állatvédelem alfája és ómegája az ivartalanítás és ez a macska és tulajdonosa szempontjából is számtalan előnnyel jár. Az alábbiakban ezzel kapcsolatban szeretnénk a lényeget bemutatni.
A műtét
Az ivartalanítás rutin műtéti beavatkozás, aminek természetesen van kockázata. Ha szakszerűen végzik, ez a kockázat olyan csekély, hogy az össze sem hasonlítható a beavatkozásból származó előnyökkel. A nőstények ivarzása ideiglenesen gyógyszerekkel, hormonálisan is elnyomható ugyan, de ezt hosszú távon nem javasolt folytatni a mellékhatások miatt és még esetenként alkalmazva is több veszéllyel jár, mint maga a műtét. Sokan sajnálják és ezért vonakodnak megoperáltatni a macskájukat, amivel sok gondot okozhatnak maguknak, a környezetüknek és az állatnak is. A mai magyar állatvédelem legnagyobb problémája nem a jóakarat vagy a pénz hiánya, hanem az, hogy elviselhetetlen mennyiségben keletkeznek újra és újra a gazdátlan, kóbor állatok, amelyek az ivarzáskor szöktek el, felügyelet nélkül született szaporulatból származnak vagy egyszerűen feleségessé váltak. Ezért a sikeres állatvédelem legfontosabb, elengedhetetlen feltétele az ivartalanítás minél szélesebb körben való elterjedése.
Emellett a nem ivartalanított állat sok gondot okozhat a tulajdonosnak és a lakókörnyezetének és maga is sok olyan betegséget szerezhet, amelyek az ivartalanítással megelőzhetőek. Ezeket később ismertetjük. Ha most sajnálja a macskáját, akkor gondoljon bele abba is, hogy mennyire fogja majd sajnálni, ha az ivartalanításra későn, a rossz szokások vagy a betegségek kialakulása után kerül sor, vagy ha a szeretett állat nem kívánt szaporulata elpusztul!
Az ivartanítás tehát szükséges lépés. Annak érdekében, hogy a vele járó csekély kockázatot tovább csökkentsük, néhány tanácsot érdemes megfogadni. Végeztessük el időben a műtétet. Minél fiatalabb az állat, annál kevésbé viseli meg a beavatkozás és annál több lehetséges probléma előzhető meg vele. A műtét előtt vizsgáltassuk meg a macskát. Javasolt laboratóriumi (vizelet- és vér-) vizsgálatot is végeztetni a rejtett megbetegedések felderítésére. Ez elengedhetetlen a 6 évnél idősebb vagy a már betegségtüneteket mutató állatok műtétei előtt. Az egészséges macskákat a műtét előtt fél napig koplaltassuk, a kiscicákat néhány óráig, a beteg állatok esetében pedig kérjük ki előre az állatorvos tanácsát. Az ivóvizet a műtéti napon se vonjuk el.
Lehetőleg már fél nappal a műtét előtt zárja be az állatot, nehogy elszökjön. A műtétekre előre egyeztetett időpontban kerül sor és a macskák általában még aznap hazavihetőek. Semmi nem pótolja a megszokott környezet biztonságát és a tulajdonos gondosságát, ezért csak szükség esetén tanácsos benntartani az operált macskákat.
A műtét után nyugalomról, tiszta környezetről, ízletes, jó minőségű táplálékról és friss ivóvízről kell gondoskodni. Ha ehhez tápváltás szükséges, ne váltsunk hirtelen, hanem fokozatosan szoktassuk át a macskát rá a műtét előtt legalább két héttel az új eleségre. Ha utasítást kap rá, akkor használjon védőgallért. Ezt egy percre se távolítsa el. A műtéti seb sterilen készül, de ha az állat nyalogatja, befertőzheti, szélsőséges esetben fel is nyithatja azt. Ha több állatot tartunk együtt, az első két hétben különítsük el a frissen műtötteket, nehogy a többi játék közben vagy egymás gondozása során felnyissa a sebet. A legtöbb macska műtéte és a sebgyógyulása is eseménytelenül zajlik.
A nőstények ivartalanítása
A nőstény macska ivartalanítása céljából műtétileg eltávolítjuk annak petefészkeit és a méhét is. Az ilyen macska nem ivarzik többé és nem is tenyészthető. Ezt a beavatkozást minden, nem kimondottan tenyésztési célból tartott nőstény macska esetében javasolt elvégeztetni. Az ivartalanításnak csekély a kockázata és számtalan előnye van. Megelőzhető vele a nemkívánt vemhesség, a felügyelet nélküli szaporodás, a rejtve nevelt kicsinyek elvadulása, szenvedése és értelmetlen elpusztulása. Nincs ivarzás, ami különben rendszeresen jelenkezik, 2-3 hétig tart és nagyon kellmetlen viselkedési tünetekkel jár, ami különösen a lakásban tartott macskáknál akár elviselhetetlen is lehet. Ha ivartalanítjuk a nőstény macskát, akkor nem kell attól sem tartani, hogy ivarzásakor a házhoz vonzza a környék kandúrjait. Mivel az ivartalanított macskák kevesebbet érintkeznek az idegen állatokkal, így a verekedés, az abból származó sérülések és fertőző betegségek esélye is csökken. Nem fordulhatnak elő olyan megbetegedések, mint petefészek-rák vagy a méh ún. gennykórja. Bizonyított tény, hogy az idejekorán végzett ivartalanítással csökkenthető a macskák gyakori és általában rosszindulatú tejmirigy daganatának a valószínűsége is. Ez a hatás különösen az első ivarzás előtti ivartalanítás esetén jelentős.
A nőstény macska gyakorlatilag bármely életkorban ivartalanítható. Minél előbb történik a műtét, annál kevésbé viseli meg az állatot és annál több lehetséges problémát előzhetünk meg vele. Mi legkésőbb 7 hónapos életkorban javasoljuk. Ha nem észlel semmilyen problémát, akkor a műtétet követő 3. napon vigye felülvizsgálatra a macskát. A varratszedésre eseménytelen sebgyógyulás esetén a műtétet követő 10. napon, valamely komplikáció esetében általában a 14. napon kerül sor.
A kandúrok ivartalanítása
Kandúrok ivartalanítása céljából műtétileg eltávolítjuk azok heréit. Az ilyen macska többé nem tenyészthető. A műtét csekély kockázattal és számtalan előnnyel jár. Az ivartalanítás után nem alakulnak ki a csak a kandúrokra jellemző, kellemetlen magatartási formák, mint a területvédelem és annak vizelettel való jelölése, ami kellemetlen szaggal jár. Ez lakásban elviselhetetlen, de még a kertben való tartózkodást is kellemetlenné teheti. Az ivartalanított kandúr kisebb területet véd. Csökken a kóborlási vágy, kisebb a balesetek, a verekedésből származó sérülések és a fertőzések lehetősége. Fontos szempont az is, hogy ha nem műttetjük meg a szeretett macskánkat, akkor szinte semmilyen rálátásunk sem lesz az utódok sorsára, így azok közül sok feleslegesen szenved és pusztul el majd. Ha az ivartalanítást későn végezzük, rossz szokások alakulnak ki és azok fenn is maradhatnak, pl. a macska a műtét után is jelölhet. Ezért legkésőbb 7 hónapos korig javasolt a kandúrokat megoperáltatni.
|