Elővigyázat vemhesség idején
A macskák általában sikerrel gondoskodnak utánpótlásról és a faj fennmaradásáról. De ez csak a nagy számok törvénye miatt van így. A kerti macska (általában, vagy látszólag) minden különösebb gond nélkül világra hozza és felneveli a kicsinyeit, a drága tenyészállat e téren azonban gyakran nem váltja be a hozzá fűzött reményeket. A sikeres párzást követően a tenyésztő lesi a vemhesség látható jeleit. A vemhességet a gyakorlott kéz tapintással a huszadik naptól tudja megállapítani, ultrahanggal szintén a huszadik naptól fedezhető fel. A szívverés a huszonkettedik nap után észlelhető. Röntgennel a harmincnyolcadik naptól észlelhető, de ez nem ajánlott technika, hiszen kárt okozhat a magzatoknak. A vemhesség idején általában kerülni kell a gyógyszerek adagolását, beleértve egyes féregtelenítő szereket is. Ez utóbbiakat sokkal célszerűbb már a párzás előtt bevetni. Nem szabad ebben az időben védőoltást, gombaellenes szert beadni és szulfonamidokat adagolni sem.
Vemhesség alatt nem adható gyógyszerek:
Aminoglycosidok, quinolonok,
Sulfonamidok, tetracyclinek
Gombaellenes szerek
Aspirin, salicylátok,
Acetaminophen
Glükokortikoidok
Getagének
Oltóanyagok
Vemhesség alatt adható gyógyszerek:
Penicillinek, cefalosporinok,
Clindamycin, erythromycon
Féreghajtók általában, ahol az utasítás nem tiltja
Teendők a kölykök megszületése előtt és közben
Ideális esetben csak olyan nőstényt engednek szaporodni, amely utódainak gazdái már előre biztosítottak és természetes az is, hogy az anyaállatnak teljesen egészségesnek kell lennie. Erről a gondos gazda a pároztatás előtt elvégeztetett általános kivizsgálással győződhet meg. Tenyészmacskák esetében egyébként is kötelező elvégeztetni különféle teszteket az esetleges fertőző vírusbetegségek feltárására. Különösen fontos a száj egészsége, mert amikor az anyamacska a köldökzsinórt elrágja, a szájában lévő baktériumok a köldökzsinóron át a kölyök véráramába juthatnak és súlyos, halált okozó fertőzést válthatnak ki. Természetes az is, hogy az anyaállatot még a párzás előtt féregteleníteni kell. Normális körülmények között az ellésnek három szakasza van. Az első szakaszban kitágul a méhszáj, a másodikban egymás után a világra jönnek a kölykök, a harmadikban minden egyes kölyök után kilökődik a méhlepénye is. Az első szakasz 12 óráig, esetleg még tovább is eltarthat. A kölykök 15-30 percenként követik egymást, de ez nem aranyszabály. A legtöbb ellés 2-6 óra alatt befejeződik, de az is előfordulhat, hogy az anyaállat már mosdatni és szoptatni kezdi a kölykeit, majd 12-24 óra múltán újabb kölyköt vagy kölyköket hoz a világra. Bajra csak akkor kell gondolni, ha a macska láthatóan erőlködik, nyom és szenved, de a kölyök csak nem akar a világra jönni. Az, hogy erőlködik azt jelzi, hogy a kölyök már a szülőcsatornában van, de nem tud ott továbbhaladni. Ilyenkor állatorvosi segítségre van szükség, de minél előbb, annál jobb. Állatorvosi beavatkozást igényel továbbá ha: 1.) sötétzöld folyást észlelünk az első kölyök megszületése előtt. Ez azt jelzi, hogy a méhlepény már levált, tehát a kölyök nem jut oxigénhez, így hamarosan elpusztul, hacsak nem történik beavatkozás. Az első kölyök megszületés után már normális a zöldes, véres folyás. 2.) a burok kiszakad, de a kölyök 30 percen belül nem jön a világra. A burok kiszakadásakor sárgás folyás észlelhető. 3.) az ellés félbemarad, noha látható, illetve kitapintható, hogy nem minden kölyök született még meg. A macska ideges, izgatott, gyengül és a kimerültség jeleit mutatja.
Anyai védelem
Normális körülmények között a kölykök közvetlenül a születésük utáni órákban védelmet kapnak a legtöbb vírus okozta betegség ellen, mert a föcstejben lévő ellenanyag a bélrendszerükön át a szervezetükbe kerül. Az így felszívódott ellenanyag mennyisége arányos az anyaállat vérplazmájában lévő ellenanyag mennyiségével. Ha kevesebb ellenanyag szívódik fel, vagy a kölykök egyáltalán nem jutnak föcstejhez (például az anyának nem indul meg a teje), a kölyköket korán el kell látni védőoltással. Ha az ellenanyag mennyisége sok, az az oltóanyag hatását közömbösíti. Mivel az anyától átvett ellenanyag mennyisége nem ismert, általános elv, hogy az első védőoltást 9-10 hetes korban adják be, majd ezt 2-4 héten belül megismétlik, ezt nevezik emlékeztető oltásnak. A kölyökmacskákat fertőző gyomor-bélgyulladás, herpes és calici vírus okozta macskanátha, chlamydia, leukózis (FeLV) ellen szokás oltani. Rendelkezésre áll még oltóanyag gomba és fertőző hashártyagyulladás (FIP) ellen is.
Álvemhesség
Az álvemhes macska mind fizikai, mind pszichikai értelemben úgy viselkedik, mintha valóban vemhes lenne. Megnő az étvágya és a testsúlya, továbbá megpirosodnak az emlői. Néha már a „fészekrakást" is elkezdi, kisebb játékokat ide-oda hurcol kölyökpótlóként. Ritkán még a teje is elindul. A tünetek azonban az ötödik héten, ritkábban a 45. napon megszűnnek. Az álvemhesség tüzelés után alakul ki olyan macskákban, amelyek nem párzanak be. Kezelést nem igényel, mert megszűnése után a macska visszatér a normális életmódjához, s hamarosan ismét tüzelni kezd.
|
|